Expertum analýza

Dnes si na konkrétních datech a příkladu ukážeme vývoj oblíbeného finančního nástroje jako je spořící účet a inflace v dané době. V grafu (jako základ použit graf ING bank) níže najdete srovnáné historické úrokové míry jednoho z průkopníků spořících účtů u nás ING Konta s danou aktuální inflací. Na vzorku šesti let je rovněž znázorněna REPOsazba ČNB a lze vypozorovat určitou korelaci mezi jednotlivými veličinami. V případě uložení libovolné částky v březnu 2007 na ING Konto by nám přineslo do března 2013 záporné zhodnocení vůči inflaci průměrně -0,57% p.a. (při dani z výnosu 15% je reálně  ztráta -0,9%) Vhodnou manipulací a přeléváním prostředků na aktuálně konkurenčně úročené spořící účty lze pravděpodobně v klidných časech sledovat inflaci s o něco menší ztrátou, překonání inflace ovšem středně ani dlouhodobě očekávat nelze. Peníze na běžný účtech nebo pod polštářem (0% p.a.) by se nám znehodnocovaly průměrně -2,77% p.a. (např. 10tis. uložených v roce 2007 má dnes kupní sílu jen cca. 8500,-) 


 

M.N.

 

 

 

 

 

Necháte si poslat peníze na bankovní účet jiné osoby. Může vás o ně připravit?

Pokud je nerozfofruje, jsou stále vaše, ale dostat se k nim může být pěkná fuška. Pokud se dar nepředává ihned z ruky do ruky, musí být vyhotovena písemná smlouva, platí to bez výjimky vždy? Je takový formalismus nutný? Víme, že vztahy v rodině nejsou vždy idylické. Svědčí o tom i následující případ, kdy se syn domáhá složitou soudní cestou, aby mu jeho matka vyplatila 232 500 Kč s úroky z prodlení, které mu darovala jeho babička, avšak poslala je na účet matky. A jeho matka, která mu peníze dluží, není, jak byste třeba čekali, snachou oné paní, co obdarovala vnuka, ale její dcerou. Babička darovala peníze vnukovi, prostřednictvím účtu své dcery, jeho matky. Ta je ale synovi upřela. A když se k tomu ještě přidají právníci, kteří všechno zašmodrchají, a přepjatý formalismus soudu, tak si musel obdarovaný vnuk na peníze od babičky pěkně počkat.

Měla by naše investiční portfolia obsahovat pouze akcie?

Článek nabízí argumenty proti přístupu založenému na vlastnění pouze akcií. Doporučením je investiční portfolio vhodně diverzifikovat do několika tříd aktiv.

Jaké chyby bude finanční úřad hledat ve vašem přiznání?

[4 minuty čtení] Řada finančních přiznání má každoročně nějakou chybu, a tak jsou jejich vyplňovatelé vyzýváni na opravu. Finanční úřady už dávno evidují seznam nejčastějších chyb, na které se zaměřují. Ověřte si, že vaše přiznání je nemá. Vyplnit daňové přiznání často nebývá nic jednoduchého. Někomu to může zabrat i hodiny času, jiný to vzdá a raději si najme daňového poradce.

Banky mají pro převody limity. Milion jen tak nepošlete

Potřebovali jste z vašeho účtu poslat větší částku a narazili jste na limit? Podívejte se, jak je to u jiných bank.